Wolni Trzeźwi

WOLNI, BO TRZEŹWI

...

Logo Apostołowie Trzeźwości

Pierwszy dzień Pielgrzymki na Jasną Górę

Pierwszy dzień 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę rozpoczął się w sobotę 15 czerwca br.

query_builder 2024-06-18
Pierwszy dzień Pielgrzymki na Jasną Górę

O godz. 17.00 pielgrzymi zapełnili Aulę św. Jana Pawła II. Przybyli apostołowie trzeźwości ze swoimi kapłanami i liderami z różnych stron Polski. Najwięcej z diecezji łomżyńskiej, bo aż około 300 osób. Spotkanie poprowadził ks. dr Jan Seremak CSMA, a oprawę muzyczną zapewniła wspólnota KWC z Dębicy.
Przy śpiewie Hymnu Narodowego Kongresu Trzeźwości z 2017 roku wprowadzono sztandar Apostolstwa Trzeźwości. Następnie zebranych przywitał Przewodniczący Zespołu KEP ds. ATiOU – bp Tadeusz Bronakowski. Wyraził radość ze spotkania i zachęcił do modlitwy o odnowę moralną narodu i do jedności w działaniu na rzecz trzeźwości.
Uczestnicy spotkania wysłuchali ciekawego wykładu prof. Krzysztofa Wojcieszka „Trzeźwość polską racją stanu”, a następnie prezentowały się grupy z poszczególnych diecezji. Czuć było atmosferę wielkiej radości i wzajemnej życzliwości.
Po krótkim odpoczynku pielgrzymi udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu na Apel Jasnogórski. Poprowadził go bp Tadeusz Bronakowski.  Zwracając się do Maryi mówił: „To spotkanie jest dla nas bardzo ważne. Eucharystia, wspólna modlitwa, świadectwa, doświadczenie wspólnoty – to wielkie dary, które umacniają nas w codziennej pracy nad otrzeźwieniem  narodu. Jest to praca trudna, bo zadawnione i potężne są rany, spowodowane przez nietrzeźwość Polaków. Miliony Twoich dzieci, Maryjo, tak bardzo cierpi fizycznie, psychicznie i duchowo z powodu nadużywania alkoholu i innych uzależnień. Wewnętrzna niewola jest źródłem niekończących się ludzkich dramatów. Słabną polskie rodziny i wspólnoty. Słabnie wiara Polaków. Słabnie nasz naród, który tak ukochałaś”.
Po Apelu pielgrzymi uczestniczyli we Mszy świętej. Bp Bronakowski w homilii zachęcił wszystkich do gorliwej modlitwy i do ofiarności. Prosił o „zapał apostolski, który jest konieczny, aby zachęcić nowe osoby do zaangażowania się w to dzieło”. Mówił: „W tej naszej wspólnocie oprócz znanych, wiernych od lat osób, muszą pojawić się nowe twarze. To ci, którzy będą uczyć się od doświadczonych apostołów trzeźwości, jak zdobyć szczyt wolności wewnętrznej. To ci, którzy zaangażują się w troskę o trzeźwość narodu, a później sami prowadzić będą innych do tego ważnego celu”.
Po Mszy św. wspólnota KWC z Dębicy poprowadziła czuwanie modlitewne aż do godz. 24.00. Adorując Najświętszy Sakrament pielgrzymi prosili, aby polskie rodziny i cały nasz naród pokonał plagę pijaństwa i innych nałogów.