Wolni Trzeźwi

WOLNI, BO TRZEŹWI

...

Logo Apostołowie Trzeźwości

Jak zablokować dostęp do stron internetowych zawierających treści nieodpowiednie dla dzieci? - odcinek 2

Sposobów na zablokowanie dostępu do stron zawierających treści nieodpowiednie dla dzieci przy użyciu środków technicznych jest wiele i każdy z nich ma swoje zalety i niestety - wady.

Nie istnieje metoda, która odseparuje dziecko od takich treści ze 100 proc. skutecznością, bo ograniczenia techniczne można ominąć, chociażby przez użycie niezabezpieczonego dostępu u znajomych/kolegi dziecka.  Warto jednak zadbać, żeby środowisko, w którym dziecko spędza większość swojego czasu on-line, było bezpieczne, traktując to jedynie jako narzędzie i uzupełnienie konwencjonalnych środków wychowawczych .

W kolejnych krótkich artykułach niniejszego cyklu opisujemy w przystępny sposób różne metody zabezpieczeń do zastosowania w domowych komputerach, domowych sieciach komputerowych oraz urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach.

query_builder 2019-09-30
Jak zablokować dostęp do stron internetowych zawierających treści nieodpowiednie dla dzieci? - odcinek 2

Zabezpieczenie domowej sieci WiFi/przewodowej i domowych komputerów

 

W poprzednim odcinku opisaliśmy najprostszy sposób ograniczenia dostępu do przez OpenDNS Family shield. To najprostsza forma zabezpieczenia. Istnieje wzbogacona w dodatkowe funkcje a nadal darmowa wersja tej usługi. Nazywa się OpenDNS Home -> https://signup.opendns.com/homefree/.

Żeby skorzystać z OpenDNS Home trzeba założyć konto, ale dzięki temu zyskujemy dodatkowo możliwość konfigurowania filtrów ograniczających dostęp do niepożądanych treści, oraz zapis z historii przeglądanych stron.

Konfiguracja urządzeń w domowej sieci jest identyczna jak opisana w odcinku 1.  Jednak w przypadku tej wzbogaconej wersji usługi pozostaje druga część – konfiguracja naszej usługi na stronach OpenDNS. Skróconą instrukcję otrzymamy w emailu z potwierdzeniem rejestracji. Niestety brakuje polskojęzycznej wersji serwisu. Z pomocą w tłumaczeniu może przyjść usług Google translate/Tłumacz gogle.

Po założeniu konta należy określić adres IP który otrzymaliśmy od naszego dostawcy Internetu. System sam wykrywa nasz aktualny adres IP, wystarczy go potwierdzić. Pewną komplikację wnosi jeśli nasz adres nie jest przydzielony na stałe (czyli jest to dynamiczny adres IP). Wtedy trzeba będzie zainstalować na komputerze domowym dodatkową aplikację, która będzie sprawdzała ten adres i dokonywała jego aktualizacji.

Warto zaznaczyć, że jeśli nie będziemy aktualizować naszego adresu IP to pozbawiamy się jedynie statystyk i konfigurowalnych opcji usługi, a samo filtrowanie będzie wciąż działać, tak jak w wersji podstawowej.

Konfigurowanie filtrów ograniczających dostęp do nieodpowiednich treści polega na wybraniu poziomu bezpieczeństwa, najniższy poziom zawiera filtry odrzucające materiały pornograficzne. Można też samemu dodawać adresy, do których dostęp będzie odcięty.