Wolni Trzeźwi

WOLNI, BO TRZEŹWI

...

Logo Apostołowie Trzeźwości

Jak zablokować dostęp do stron internetowych zawierających treści nieodpowiednie dla dzieci? - odcinek 1

Sposobów na zablokowanie dostępu do stron zawierających treści nieodpowiednie dla dzieci przy użyciu środków technicznych jest wiele i każdy z nich ma swoje zalety i niestety - wady.

Nie istnieje metoda, która odseparuje dziecko od takich treści ze 100 proc. skutecznością, bo ograniczenia techniczne można ominąć, chociażby przez użycie niezabezpieczonego dostępu u znajomych/kolegi dziecka.  Warto jednak zadbać, żeby środowisko, w którym dziecko spędza większość swojego czasu on-line, było bezpieczne, traktując to jedynie jako narzędzie i uzupełnienie konwencjonalnych środków wychowawczych .

W kolejnych krótkich artykułach niniejszego cyklu opisujemy w przystępny sposób różne metody zabezpieczeń do zastosowania w domowych komputerach, domowych sieciach komputerowych oraz urządzeniach mobilnych – smartfonach, tabletach.

query_builder 2019-07-30
Jak zablokować dostęp do stron internetowych zawierających treści nieodpowiednie dla dzieci? - odcinek 1

Zabezpieczenie domowej sieci WiFi/przewodowej i domowych komputerów

Jedną z dość skutecznych metod ochrony domowych komputerów przed dostępem do nieodpowiednich materiałów w sieci jest użycie OpenDNS. Przy jego użyciu można zabezpieczyć pojedynczy komputer, smartfon, czy tablet, ale w warunkach domowych najlepiej będzie skonfigurować domowy router WiFi tak, żeby używał OpenDNS.

OpenDNS to firma udostępniająca usługi umożliwiająca nie tylko blokowanie dostępu niecenzuralnej treści w internecie, ale także ochronę przed rozmaitymi zagrożeniami. Od 2015 roku OpenDNS jest własnością firmy Cisco.

Jest kilka możliwości skorzystania z usługi OpenDNS, ale najprostsza polega na wpisaniu adresów serwerów DNS do konfiguracji domowego routera, lub komputera. Pierwsza opcja jest zalecana, dlatego, że dostęp do konfiguracji routera łatwo zabezpieczyć przed dostępem niepowołanych osób. Właściwie standardowo jest on zazwyczaj zabezpieczony.

Jeśli wymienione powyżej terminy są „zbyt techniczne”, to zalecamy poprosić o pomoc w konfiguracji osobę, która posiada niezbędne umiejętności. Jest to jednak dość proste i w internecie jest wiele szczegółowych instrukcji, jak użyć najprostszej wersji OpenDNS o nazwie FamilyShield. Polega ona na wpisaniu do konfiguracji urządzenia (routera, komputera) adresów serwerów DNS FamilyShield:

208.67.222.123

208.67.220.123

Szczegółowe instrukcje jak to zrobić dla różnych urządzeń znajdują się na stronie:

 https://www.opendns.com/setupguide/#familyshield

Na poniższym obrazku widać zaznaczoną czerwonym prostokątem opcję menu, którą należy wybrać, by zmienić konfigurację DNS w urządzeniu FunBox 3.0.

W większości popularnych routerów bezprzewodowych znalezienie tej opcji konfiguracyjnej, tj. primary DNS, secondary DNS, jest prostsze, ponieważ zwykle znajduje się na jednej z pierwszych zakładek, często opisanych jako LAN. W pierwszym kroku należy zapisać sobie ustawienia, które wcześniej były wpisane w konfiguracji routera, żeby można było do nich wrócić, jeśli nie uda nam się połączyć z OpenDNS.

Następnie wpisujemy adresy:

208.67.222.123

208.67.220.123

i zapisujemy nową konfigurację.

Następnie należy na komputerach podłączonych do routera wykonać komendę (w oknie komend - wywołanie okna: klawisz Windows logo 2012-Black.svg, wpisać cmd i enter):

ipconfig /flushdns

oraz wyczyścić pamięć podręczną przeglądarek WWW.

Opisana powyżej metoda może się wydawać trudna do zastosowania osobom, które nie znają technik komputerowych. Są to jednak proste czynności konfiguracyjne i każdy hobbysta komputerowiec, a tym bardziej profesjonalny informatyk, powinien umieć je wprowadzić w życie.

Zalety metody:

  • prostota;
  • dość wysoka skuteczność;
  • brak kosztów – jest darmowa;
  • brak konieczności rejestrowania się u dostawcy usługi oraz
  • brak konieczności zastosowania dodatkowego oprogramowania czy sprzętu.

Wady:

  • niepełna skuteczność filtrowania;
  • istnieją metody omijania zabezpieczenia (ale nie będziemy ich tu omawiać);
  • urządzenia mobilne posiadające własny dostęp do Internetu wymagają osobnej konfiguracji (bądź wyłączenia osobnego dostępu do Internetu i wymuszenia korzystana z domowej sieci).

Maciej Wójcik