Wolni Trzeźwi

WOLNI, BO TRZEŹWI

...

Logo Apostołowie Trzeźwości

Religijność sprzyja zdrowiu psychicznemu

O tym, że religijność dobrze wpływa na stan zdrowia psychicznego, niektórzy naukowcy mówili już dawno. Nie do końca jednak udowodniono, że jest to związek stosunkowo trwały.

Na szczególną uwagę zasługuje nowatorskie badanie profesora Uniwersytetu Harvarda Tylera J. VanderWeele oraz współpracującej z nim trójki polskich uczonych: dr. hab. Jakuba Pawlikowskiego (Harvard University i Uniwersytet Medyczny w Lublinie), dr. hab. Piotra Białowolskiego (Harvard University i WSB w Dąbrowie Górniczej) oraz dr hab. Doroty Węziak-Białowolskiej (Harvard University). Opublikował je dwumiesięcznik "European Journal of Public Health" Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, wydawany przez Oxford University Press.

Badanie to potwierdza, że poziom dobrostanu psychicznego jest zróżnicowany w grupach o różnej religijności. Statystycznie najniższy jest u osób niepraktykujących religijnie. Nieco wyższy - u praktykujących rzadko (kilka razy w roku). A najwyższy - u praktykujących przynajmniej raz w tygodniu lub częściej.

Z badania wynika ponadto, że istnieje dość ścisły związek pomiędzy poziomem religijności a zachowaniami prozdrowotnymi. Czyli: im wyższa religijność, tym wyższe prawdopodobieństwo aktywności fizycznej i niższe prawdopodobieństwo palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

Więcej na ten temat można przeczytać między innymi na:

https://nauka.wiara.pl/doc/5604244.Dobrostan-psychiczny-a-religijnosc-nowatorskie-badanie

query_builder 2019-07-20
Religijność sprzyja zdrowiu psychicznemu